2018 Yılında En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Hangisi?

2018 Yılının En Çok Kullanılan İşletim Sistemi Hangisi?

İnsan hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar ve tabletler bir yana masaüstü ve dizüstü bilgisayarlardan robot simülasyonlarına kadar her bilgisayar donanımında işletim sistemlerinin büyük bir önemi bulunmaktadır. Bu önem o kadar büyüktür ki her donanımda ve teknolojik gelişmede işletim sistemi üreticileri yeni yazılımlar geliştirerek işletim sistemlerini uyarlamaktadırlar. Genel hatları ile incelendiğinde işletim sistemlerini: kullanıcı ile bilgisayar arasında yer alan iletişimin sağlanmasını, uygulamaların ve donanımların belirli kurallar içinde çalışmasını sağlayan yazılım komutlarının toplamı olarak tanımlamak mümkündü.

Dünya genelinde pek çok farklı üretici tarafından üretilmiş birbirinden beğımsız veya bağımlı olarak kodlanmış pek çok işletim sistemi bulunmaktadır. Windows, Pardus, Linux, Ubuntu, Mandriva ve daha pek çok işletim sistemi kullanıcılarına farklı özellikler ve tasarımlar ile hizmet vermekte ve sorunsuzca çalışmaktadır. Peki, akıllı cihaz ve bilgisayar kullanıcıları en çok hangi işletim sistemlerini tercih etmektedir ve bu tercihlerinin nedenleri arasında hangi etkenler yer almaktadır?

1. Windows OS İşletim Sistemi

Bill Gates ve iş arkadaşı tarafından 1985 senesinde üretilen ve C yazılım dili ile tasarlanmış bir işletim sistemidir. Dünya genelinde kullanıcı sayısı milyonları bile aşan Windows işletim sisteminin en çok tercih edilen sürümü ise Windows 7’dir. Piyasada en son Windows 10 sürümünün bulunduğu işletim sistemi köklerinin güçlü olmasının yanı sıra estetik ve hızlı olması nedeni ile tercih edilmektedir.

2. MAC OS İşletim Sistemi

Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından 1984 senesinde üretilen MAC işletim sistemi Unix tabanına sahip bir işletim sistemidir. Sadece Apple markalı masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda kullanılmaktadır. Bu işletim sisteminin yüksek kitleler tarafından kullanılmasının nedeni ise Apple firmasının satışların yüksek olması ve dünya genelinde tercih edilen güvenilir ve köklü bir yapısının bulunmasıdır.

3. Chromium OS İşletim Sistemi

Bütün dünya genelinde bir teknoloji firması olarak tanınan Google firmasının ilk defa 2009 senesinde üretmiş olduğu işletim sistemidir. Linux tabanlı bir işletim sistemi olan Chromium OS aynı zamanda Google firmasının kendi yapılarında ve birimlerinde de tercih ettiği ve personelleri tarafından da kullanılan hızlı, pratik kullanıma imkan sağlayan ve tasarımı dikkat çekici bir işletim sistemidir.

4. Ubuntu İşletim Sistemi

Linux tabanlı işletim sistemlerinden birisi olan Ubuntu ilk defa 2004 yılında üretilip tanıtılmıştır. MAC OS işletim sistemine tasarımsal olarak oldukça benzer olan bu sistemin en büyük avantajlarından birisi ise yarı açık kaynak kodlarının bulunması bu sayede Ubuntu işletim sistemi kullanıcıları, sistemleri kendilerine özgü şekilde uyarlayıp aynı zamanda da geliştirebilmektedirler.

5. Android OS İşletim Sistemi

İlk defa 2008 senesinde Google tarafından üretilen ve İOS işletim sistemine rakip olması hedeflenen android işletim sistemi günümüzde akıllı telefonlar arasında en çok kullanılan işteştim sistemlerinden birisidir.

6. İOS İşletim Sistemi

Apple firması tarafından üretilen İOS işletim sistemi ilk defa Apple marka akıllı cihazlar ile tanıtılan, firmanın telefon ve tablet sistemlerinde kullanılan bir işletim sistemidir. Günümüzde 9.1 sürümüne ulaşmak mümkündür.

Bir cevap yazın