Köri Soslu Tavuk Nasıl Yapılır?

Köri Soslu Tavuk Nasıl Yapılır?

20 dakikalık bir hazırlık süresi, 20 dakikalık pişirme süresi ile kolaylıkla hazırlayabileceğiniz Köri soslu tavuk tarifi 4 kişilik olarak verilmiştir.

Tarif İçin Gerekli Malzemeler

600 gram kadar kuşbaşı doğranmış tavuk göğüs eti
2 yemek kaşığı kadar sıvı ayçiçek yağı

Köri Sos İçin Gerekli Malzemeler

2 çorba kaşığı tereyağı
Yarım su bardağı sıcak su
2 çorba kaşığı buğday unu
1 tatlı kaşığı kadar köri
2 su bardağı kadar soğuk süt
1 çay kaşığı kadar sofra tuzu
1 çay kaşığı kadar toz karabiber

Servis İçin ise 1/4 demet maydanoz

Köri Soslu Tavuk Tarifi İçin Servis Önerisi

Köri Soslu Tavuğun sosunu hazırlarken süt yerine aynı ölçüde krema ilavesi de yapmanız mümkün. Fakat kremanın kesilmemesi hazırlık aşamasının sonunda eklemeniz ve sosu fazla kaynatmadan hazırlığını tamamlamanız gerekir.

Köri Soslu Tavuğun Yapılışı

İlk olarak uygun bir tavada sıvı ayçiçek yağı kızdırılır. Daha sonra bu yağın içerisine kuşbaşı olarak doğranmış olan tavuk göğüs etleri ilave edilir ve etler renk alarak, bıraktığı suyunu çekinceye kadar orta ateşte kavrulur.

Yemeğe ilave edilecek olan köri sosunu hazırlamak için; ilk olarak tereyağı sos tenceresine alınıp eritilir. Sonrasında eritilmiş yağa buğday unu ilave edilir ve eklenen unun kokusu çıkıp renk değiştirene kadar tahta bir kaşık ile karıştırılarak kavrulur. Kavrulan unun üzerine süt, unun topaklanmaması için yavaş yavaş eklenir. Ekleme esnasında da bir çırpıcı kullanılarak hızlı bir şekilde karıştırılır. Daha sonra hazırlanmakta olan bu sosun içerisine önce yarım su bardağı sıcak su, tuz, kör ve karabiber eklenir ve kısık ateşte koyu bir kıvama gelinceye kadar duraklamadan karıştırılır ve bu şekilde 4 ila 5 dakika kadar pişirilir.

Hazırlık aşaması tamamlanan Körili sos, önceden kavrulmuş olan tavuk etlerine ilave edilir ve bir güzel harmanlandıktan sonra da pişirme işlemi 5 dakikalık bir süre daha sürdürülür.

Hazırlık aşaması tamamlanan körili tavuk yemeğini servise sunmadan önce maydanozlar çok ince bir biçimde kıyılır ve körili tavuğun üzerine ilave edilir. Maydanoz ilavesinin sonrasında yemek hiç bekletilmeden sıcak olacak biçimde servise sunulur.

Afiyet olsun…

Bir cevap yazın