Özbek Pilavı Nasıl Yapılır?

Özbek Pilavı Nasıl Yapılır?

Özbekistan’ın en ünlü lezzeti olan Özbek Pilavı içerdiği malzemeler ile tek başına bir ana yemek olarak kabul edilebilir. İçerisinde iyice pişmiş etleri, karamelize olmuş soğanın kattığı aroma ve havucun olağanüstü tadı ile sofralarda bir şölen havası yaratan Özbek pilavını pişirmek, aslında düşünüldüğü kadar zor değil. Bu yemeği kolayca hazırlayarak, aileniz için sıradan bir akşam yemeğini bayram ziyafeti havasına dönüştürebilirsiniz.

İşin Sırrı Baharatlarda Gizli

Özbek pilavını yapmaya başlamadan önce malzemeleri hazırlayalım. Bu pilav için yarım kilo kadar kuşbaşı dana etine ihtiyacımız olacak. Bunun yanı sıra iki çorba kaşığı organik tereyağı ve bir çorba kaşığı saf zeytinyağı, tarifimiz güzelleştirecek olan unsurlar. Tarifimizin diğer malzemeleri ise, bir adet orta boy soğan, iki diş sarımsak, iki adet havuç, iki su bardağı da pilavlık, mümkünse baldo pirinç. Tabii baharatları da unutmamak lazım, Birer çay kaşığı karabiber, kimyon ve tarçın kullanmak, Özbek pilavına farklı bir lezzet sunacaktır. Bir tatlı kaşığı da tuza ihtiyacımız var.

Etlerin İyice Kavrulması Önemli

Pilavımızı yapmaya başlarken kuşbaşı doğranmış etleri zeytinyağı ile birlikte tencereye alarak kavuruyoruz. Bu esnada etlerin suyunu bırakması ve iyice kavrulması önemli. Hatta kavrulma sırasında etlerin bıraktığı su, daha sonra pilavı yaparken işimize yarayacak. Etler kavrulurken siz soğanları yemeklik olarak doğrayın. Sarımsağı rendeleyin ve havuçları da birer kibrit çöpü kalınlığında doğrayın. Etler kavrulduktan ve iyice piştikten sonra pilavı hazırlamaya geçebiliriz.

Et Suyunu İhmal Etmeyin

Etler kavrulunca onları süzerek, tencereden alın. Geride kalan et suyu, pilavın lezzetli olmasının sırrı. Bir pilav tenceresine tereyağını alın. Önce soğanları ve sarımsağı kavurun. Üzerine de havuçları alarak hafifçe soteleyin. Soteleme işleminden sonra yıkayarak süzdüğünüz pirinçleri de tencereye alarak kavurun. Son olarak tencereye etleri alın ve pirinçler ile birlikte harmanlayın, tuzu ve baharatları ekleyin. Sıra et suyunu tencereye eklemeye gelecek. Etler kavrulurken bıraktığı suyu da tencereye aldıktan sonra kapağı kapatın. Yaklaşık olarak 15 dakika kadar pişirin ve ocağı söndürün. Sonra tencereyi bir havlu ile sarın ve pilavın demlenmesini sağlayın. İşte Özbek pilavımız hazır…

Bir cevap yazın