Zeytin Yağlı Sarma Nasıl Yapılır?

Zeytin Yağlı Sarma Nasıl Yapılır?

Sofraların zamansız başlangıcı olarak bilinen zeytin yağlı sarma, bayram sofralarının da vazgeçilmezidir. Biraz zaman ayırarak sevdiklerinize ağızlara layık bir dolma hazırlayabilirsiniz. Pek çok kişi için hayal gibi görünen bu tarifi adım adım izleyerek siz de el becerileriniz ve lezzetinizle misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

Zeytin Yağlı Sarma İçin Gerekli Malzemeler:

* 250 gram asma yaprağı
* 3 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 adet limon
* 1 su bardağı sıcak su

İç Harcı İçin:

* 5 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1 su bardağı sıcak su
* 2 adet kuru soğan
* 1 bardan pirinç
* 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
* 1’er çay kaşığı karabiber, yeni bahar, tarçın ve tuz
* 1 yemek kaşığı kuş üzümü

Mevsiminde alınan az damarlı asma yaprakları lezzetli bir sarmanın püf noktasıdır. Salamura yaprak kullanılması halinde ürünün tuzunun gitmesi için bol suda yıkanması tavsiye edilir. Kaynar suda yaklaşık olarak 5 dakika tutulan yapraklar yıkanır, küçük ve sıkı bir şekilde sarılır. Kuş üzümlerinin minik saplarının gitmesi için yaprak hazırlıkları boyunca suda bekletilmesi yeterlidir.

Zeytin Yağlı Sarma Yapılışı:

1- İç hazırlıkları için soğanlar küçük küp şeklinde doğranır. Zeytinyağında renk değiştirene kadar sotelenir.
2- Ilık suda yıkanan pirinçler soğanlara eklenir ve şeffaf bir görünüm kazanana kadar kavrulur.
3- Dolmalık fıstık, kuş üzümü, baharatlar, şeker ve tuz pirinçlere ilave edilir. Sıcak su eklenen harç hafif ateşte 5 dakika pişirilir.
4- Yaprakların damarlı kısmı üstte kalacak şekilde açılır ve harç malzemesi ilavesiyle birlikte özenle tek tek sarılır.
5- Tencerenin tabanına birkaç yaprak yerleştirildikten sonra sarılan yapraklar dizilir ve aralarına limon dilimleri yerleştirilir.
6- Sıcak su ve zeytinyağı yaprakların üzerine gezdirilir ve pişme esnasında açılma olmaması için bir ağırlık konarak pişme işlemine geçilir.
7- Kısık ateşte en az yarım saat pişen sarmalar ılık veya soğuk tercihe göre limon dilimleriyle servis edilir. Afiyet olsun.

Dileyenler iç harcına bakla ekleyerek dereotu ve yoğurtla da servis yapabilir. Yeşil dolmalık biber, lahana, patlıcan ve kabakla da aynı iç tarifini hazırlayarak zeytinyağlı renkli dolmalar hazırlanabilir. Dolapta uzun süre tazeliğini muhafaza edecek olan zeytinyağlı yemekler kaldıkça daha da lezzetlenir.

Bir cevap yazın