Zeytinyağlı Enginar Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı Enginar Nasıl Yapılır?

Zeytinyağlı yemeklerin en sevileni ve en sağlıklısı olmaya aday olan enginar, özel misafirlerin ağırlandığı sofraların baş tacıdır. Patates, havuç, bezelye, soğan ve dereotu uyumuyla sadece midelere değil aynı zamanda gözlere de hitap eden tarif pratik bir şekilde hazırlanabilir. Akdeniz mutfağını temsil eden enginar ayrıca karaciğer dostudur. Ortalama 5 kişilik porsiyon 20 dakika hazırlık ve 30 dakika pişme süresiyle toplam 1 saat içinde hazır edilebilir. Sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş olanların ilk tercihi olan enginar ayıklandıktan sonra buzluğa atılarak mevsimi olmadığı zamanlarda da afiyetle tüketilebilir.

 

Zeytinyağlı Enginar İçin Gerekli Malzemeler:

* 6 adet yıkanmış ve ayıklanmış enginar
* 1 adet küp şeklinde doğranmış havuç
* 2 adet küp şeklinde doğranmış patates
* 1 adet kurusoğan
* 1 çay bardağı zeytinyağı
* 1 bardak bezelye içi
* 1 adet kesme şeker
* Tuz
* Dallarına ayrılmış dereotu

Zeytinyağlı Enginar Yapılışı:

1- Yıkanmış ve ayıklanmış enginarlar bir tencerede üzerine hafif geçecek su ile haşlanır.
2- Kuru soğan küp şeklinde doğranır ve zeytinyağında sotelenir.
3- Aynı tencereye sırasıyla havuç, patatesler ve bezelye ilave edilir. 1 bardak ılık su ile sebzelerin yumuşaması sağlanır.
4- Geniş bir tencereye enginarlar dizilir ve üzerlerine hazırlanan iç harcı paylaştırılır.
5- Su ve zeytinyağı ilave edilir. Tuz ve şeker eklenir.
6- Birlikte yaklaşık 10 dakika daha pişirilen enginarlar tencerenin içinde ılınmaya bırakılır.
7- Servis tabağına alınan yemeğin üzerine ayıklanmış ve dallarına ayrılmış dereotu yerleştirilir. Afiyet olsun.

Enginarı çiçek olarak alıp kendisi soymak isteyenlerin pişme aşaması öncesinde ayıkladıkları sebzeleri limonlu suya koyması olası kararmaların önüne geçer. Zeytinyağlı yemeklerin tamamı dolapta bir gece beklemesi halinde çok daha lezzetli olacağı için ikramların bir gece öncesinden hazırlanması tavsiye edilir.

Sahip olduğu A vitaminiyle bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmayan aynı zamanda da karaciğer için son derece önemli bir temizleyici görevi üstlenen enginar, kalp ve damar sağlığını da korur. Zaman açısında sebzeleri ayıklamak ve pişirmekle uğraşmak istemeyenler hazır garnitür kullanabilirler. Özellikle ek gıdaya geçmiş bebekler için ideal bir besin seçeneği olan enginarı dileyenler veya zeytinyağlı sevmeyenler küçük parçalar halinde keserek kıyma veya kuşbaşı etli de pişirebilirler.

Bir cevap yazın